Choroby serca są aktualnie jednymi z najczęściej występujących w Polsce. Dotyczą nie tylko osób w podeszłym wieku, ale również wielu młodych ludzi. Czasami lekarze zalecają wszczepienie bajpasów. Jest to operacja, która ma na celu przywrócenie sercu odpowiedniego ukrwienia. Zdecydowana większość pacjentów po takiej operacji odczuwa poprawę komfortu życia.
Jak wygląda operacja wszczepienia bajpasów?
Wszczepienie bajpasów nie należy do najprostszych operacji. Przed jej wykonaniem lekarz zleca pacjentowi szereg badań, między innymi konieczną koronarografię, morfologię krwi, elektrokardiografię spoczynkową, badanie ogólne moczu, RTG klatki piersiowej oraz próbę wysiłkową. Operacja trwa aż 5 godzin, czasem czas ten ulega wydłużeniu. Ważne jest by przed operacją pacjent był zaszczepiony przeciwko WZW B.
Wybudzanie po operacji bajpasów
Operacja wszczepiania bajpasów odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Gdy zabieg się kończy, anestezjolog stopniowo spłyca i kończy znieczulenie. Po operacji serca wybudzanie następuje bardzo delikatnie. Całkowite wybudzenie to bardzo indywidualna sprawa. Może ono nastąpić po godzinie lub kilkunastu. W czasie stopniowego wybudzania pacjent jest pod ścisłą kontrolą kliniczną. Monitorowane są parametry życiowe, sprawdzany jest powrót fizjologicznych odruchów, wydolność oddechu pacjenta oraz przywrócenie siły mięśniowej. Z reguły chorych wybudza się tego samego dnia, ale rehabilitacja po operacji wymaga kilku tygodni.
To trzeba wiedzieć
Niestety operacja wszczepienia bajpasów nie leczy choroby, a jedynie naprawia jej skutki. Wiąże się to z tym, że choroba może nadal postępować, a co za tym idzie, mogą pojawić się nowe patologie na sercu. Fakt, czy operacja się powiedzie zależy oczywiście od lekarzy, ale to późniejsze postępowanie pacjenta ma ogromne znaczenie dla dalszego komfortu życia. Pacjent musi całkowicie zaprzestać palenia papierosów, stosować właściwą dietę, podjąć się odchudzania oraz przyjmować przepisane leki i zgłaszać się na wszelkie wizyty kontrolne. Niestosowanie się do takich wskazówek może doprowadzić do ponownego zwężenia w tętnicach, a w konsekwencji do zawału. Pamiętać należy o tym, że jeśli jakiekolwiek dolegliwości pojawiają się na nowo, należy niezwłocznie skonsultować to z lekarzem. Gdy podejrzewa się nawrót choroby – lekarz wystawi skierowanie na ponowną koronarografię. W sytuacjach wątpliwych wykonywane jest również EKG oraz próba wysiłkowa. Jak po każdym zabiegu operacyjnym, mogą pojawić się po nim powikłania, więc należy bacznie obserwować swoje ciało.