Przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli w skrócie POChP to męcząca i poważna przypadłość, która zdarza się głównie ludziom w starszym wieku. Pierwszym objawem jest kaszel. Najpierw okresowy (w trakcie długo trwających przeziębień), a następnie codzienny – niezwykle dokuczliwy, szczególnie tuż po przebudzeniu, we wczesnych godzinach porannych, aż na końcu pojawi się nawet w nocy, wybudzając ze snu. Jak przynieść sobie wtedy ulgę? Jest pewien sposób. To nauka efektywnego kaszlu.
Dlaczego pojawia się kaszel?
Ludzie, którzy zmagają się z POChp kaszlą, bo w ich oskrzelach zalega śluz. Znajduje się tam z powodu palenia papierosów, które doprowadza do przewlekłego zapalenia oskrzeli. Z czasem może on znacznie utrudnić oddychanie.
Większość osób nie ma problemu, aby odkasłać nadmiaru wydzieliny i w ten sposób się jej pozbyć. Niestety są takie osoby, którym sprawia to sporą trudność. Wszystkiemu winne jest chociażby zagęszczenie śluzu, który bardzo mocno przylega do ściany oskrzela.
Można na szczęście odpowiednio go rozrzedzić. Dobrą metodą jest np. zwiększenie ilości wypijanej wody. Najlepiej, jeżeli będą to dwie dodatkowe szklanki na dobę. Wtedy odkrztuszanie flegmy okaże się czynnością łatwiejszą.
Jest jeszcze bardziej sprawdzony sposób. Jaki dokładnie? Zerwać z nałogiem papierosowym, bo nawet sam dym tytoniu sprawia, że śluz wysusza się i ciężko go usunąć. Zdarza się jednak, że i to nie pomoże. Co wtedy?
Spokojnie. Istnieje nauka efektywnego kaszlu. Ogólnie polega na tym, aby wykonywać pojedyncze i jednocześnie bardzo energiczne kaszlnięcia. Pamiętając oczywiście o wcześniejszych oddechach. Tak właśnie flegma jest w stanie przesunąć się w kierunku gardła.
Efektywny kaszel – ćwiczenia
Nauka obejmuje dwa przydatne i sprawdzone ćwiczenia. W kilka zdaniach opiszemy więc, czym się one różnię między sobą. Najważniejsze, że nie są trudnym zadaniem i przyniosą oczekiwaną ulgę.
Pierwsza gimnastyka wygląda tak, że trzeba usiąść w pełni wyprostowanym na krześle mającym twarde oparcie. Następnym krokiem są 2 lub 3 głębokie oraz oraz powolne wdechy przez nos. Natomiast wydechy przez zwężona usta (podobnie jak przy gwizdaniu). Na koniec należy wykonać jeszcze głębszy wdech i otworzyć bardzo szeroko usta, by szybko kaszlnąć.
Drugie ćwiczenie początkowo prezentuje się podobnie. Jednak tutaj dodatkowo muszą być zgięte kończyny górne na brzuchu. Co więcej, ważne jest pochylenie się lekko do przodu. W trakcie energicznego wydechu trzeba pamiętać o tym, aby w tym samym momencie uciskać rękami na brzuch.
I tak przemian – odpoczynki i powtórki. Szybko okaże się, że nauka efektywnego kaszlu przyniesie korzyści!