Opieka nad dzieckiem, które aktualnie posiada dwójkę zdrowych rodziców, nie jest wyzwaniem. Sytuacja komplikuje się, kiedy jedno z nich nagle zachoruje. Dlatego wielu mężczyzn zastanawia się, jak wygląda opieka nad zdrowym dzieckiem gdy żona chora. Trzeba mieć świadomość tego, że każdy pracownik w ciągu roku może wykorzystać dwa tygodnie przysługujące mu na opiekę nad chorą żoną. Następnie może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy przyznawany z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem.
Opieka nad zdrowym dzieckiem gdy żona chora – jakich formalności trzeba dopilnować?
Pracownik, aby uzyskać zasiłek opiekuńczy, zobowiązany jest złożyć odpowiedni wniosek. Wypełnia się go przy pomocy druku ZUS z-15. Do wniosku należy również dołączyć zwolnienie lekarskie, które otrzymała żona, będące potwierdzeniem tego, że nie jest w stanie ona sprawować opieki nad dzieckiem.
Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest pracownikowi, który chwilowo nie może wykonywać pracy z powodu konieczności osobistego opiekowania się zdrowym dzieckiem. Ważne jest, że dziecko nie może mieć ukończonych 8 lat. Co ciekawe, zasiłek opiekuńczy przysługuje również w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny, z którym zamieszkuje się jedno gospodarstwo domowe.
Jak wygląda opieka nad zdrowym dzieckiem?
Jeśli chodzi o rok kalendarzowy, to okres wypłaty zasiłku opiekuńczego za opiekę nad chorym dzieckiem wynosi maksymalnie 60 dni. Opieka nad innym chorym członkiem rodziny to z kolei okres dwóch tygodni. Ważne jest, że łączny czas obu tych zasiłków nie powinien przekraczać 60 dni. Oznacza to że pracownik, który już wykorzystał 14 dni na opiekę nad innym chorym członkiem rodziny, może ubiegać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem za okres jedynie 46 dni.
Warto pamiętać również o tym, że w przypadku wykorzystywania zasiłku opiekuńczego na opiekę nad chorym dzieckiem bardzo ważne jest również to, by w gospodarstwie domowym nie przebywała aktualnie żadna inna osoba, która taką opiekę mogłaby wziąć na siebie. Oznacza to, że zasiłek opiekuńczy może być wykorzystany tylko w takiej sytuacji, w której to jedynie pracownik może zapewnić opiekę zdrowemu dziecku.
W jakich sytuacjach przyda się zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko?
Bardzo często bywa tak, że rodzic niespodziewanie musi zostać w domu ze zdrowym dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 8 lat, bądź też dzieckiem niepełnosprawnym przed ukończeniem 18 roku życia. Zasiłek opiekuńczy można uzyskać w sytuacji, kiedy przedszkole, żłobek lub szkoła zostały zamknięte w sposób niezapowiedziany, na przykład na skutek awarii. Zasiłek opiekuńczy przysługuje także w sytuacji, kiedy niania zajmująca się dzieckiem uległa nagłej niedyspozycji, dziecko może być nosicielem choroby zakaźnej i podlega izolacji, druga osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem jest aktualnie chora, bądź też matka dziecka przebywa w szpitalu z powodu porodu.
Wypłata zasiłku zazwyczaj nie trwa dłużej niż 30 dni kalendarzowych od momentu złożenia wszelkich niezbędnych dokumentów. Forma wypłaty zasiłku jest bardzo wygodna, bowiem zostanie on przesłany na numer konta wskazany we wniosku. Bywa tak, że ZUS może odmówić wypłaty zasiłku. Wtedy osoba wnioskująca z pewnością otrzyma decyzję, wraz z uzasadnieniem jej.
Jeśli chodzi o wysokość zasiłku, to wynosi on 80% podstawy wymiaru zasiłku. Osoba będąca pracownikiem otrzyma więc 80% swojego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, obliczonego na podstawie wysokości wynagrodzeń z ostatnich 12 miesięcy.