Żylaki okolic odbytu to bardzo niekomfortowa, bolesna oraz wstydliwa dolegliwość. Z tego też powodu chorzy, którzy się zmagają z hemoroidami, próbują leczyć się na własną rękę. I idą do lekarza dopiero wtedy, gdy rzeczone żylaki mocno uprzykrzą im żywot.
Dlaczego żylaki odbytu to bardzo wstydliwy dla pacjentów temat?
Po pierwsze, gdyż narosło wokół nich wiele stereotypów, przekłamań i niedomówień. Po drugie dotyczą okolic intymnych, a tych jak wiadomo, nikt nie lubi prezentować publicznie. Po trzecie hemoroidy należą do chorób o złej konotacji, toteż nikt nie chce być z nimi kojarzony. Po czwarte wiele osób sądzi, iż żylaki odbytu powstają przez zaniedbania higieniczne u osób, które je mają. Jest to absolutna nieprawda i jedno z licznych pomówień na temat hemoroidów.
Kto najczęściej cierpi na żylaki odbytu?
Po pierwsze kobiety, które niedawno urodziły dzieci. Ciąża jest sprzymierzeńcem hemoroidów, bo w pewien sposób ogranicza aktywność fizyczną przyszłej mamy. Na hemoroidy cierpią także osoby mające siedzącą pracę. Dzieje się tak, ponieważ nie mają one zbyt dużo ruchu.
Po drugie ich skórze brakuje powietrza. Poza tym ich strefy intymne w tym odbyt- są narażone na większą potliwość. Po trzecie żylaki to niemal choroba zawodowa wszystkich dalekobieżnych kierowców. Wynika to z faktu, iż muszą oni siedzieć w jednej pozycji przez wiele godzin. Ponadto w ich przypadku dochodzi również uboga dieta, która też może przyczynić się do tworzenia żylaków odbytu.
Jak leczy się hemoroidy?
Zwykle poprzez wszelkiego rodzaju okłady i napary. Trzeba je oczywiście trzymać we wspomnianej okolicy i poczekać, aż nieco wsiąkną. Dzięki nim hemoroidy już tak nie pieką, nie swędzą ani nie bolą. Pomocne w leczeniu żylaków odbytu są okłady z ziół takich jak rumianek, szałwia lub aloes.
Hemoroidy leczy się także przy użyciu specjalistycznych kremów czy maści. Jak nie trudno zgadnąć, stosuje się je miejscowo i do momentu, kiedy objawy choroby zaczną powoli się cofać. W ostateczności na żylaki odbytu lekarz może nam przepisać tabletki. One są o tyle mniej kłopotliwe, iż przyjmuje się je doustnie i o wskazanych porach dnia.
A czy płyn Lugola na hemoroidy to dobry pomysł?
Raczej nie. Płyn Lugola nie jest wskazany dla wszystkich. Unikać go powinni chorzy na nadczynność tarczycy oraz kobiety w zaawansowanej ciąży. Co prawda ma on właściwości odkażające i przyśpieszające gojenie się ran. Jednak stosowany miejscowo mocno wysusza skórę.
Jak widać, płyn Lugola raczej nie jest idealnym środkiem na pozbycie się hemoroidów. Są inne preparaty na rynku, które są bezpieczniejsze dla pacjentów z zaawansowanymi żylakami odbytu.